Morris Morose 3.jpeg
Stand Tall.jpeg
Sawinngg.jpeg
weekday night.jpeg
Underwater.jpeg
Lone Pine.jpeg
Lost Found.jpeg
Jungle Life.jpeg
Marmalade.jpeg
Mimis good night.jpeg
Milk.jpeg
Down Seafaring Way.jpg
Coder.jpeg
blue.jpeg
Sea Souls.jpeg
Red Earth 2.jpg
Cracked.jpeg

18th San Diego 

International 

Children’s 

Film Festival 

Sunday, July 24, 2022

10:00 AM - 5:00 PM

Comic-Con International: San Diego 2022

Room 9AB

Free admission to screenings for registered

Comic-Con badge holders

Saturday, Aug. 13, 2022 

10:00 AM – 5:00 pm

San Diego Central Library

330 Park Ave. Downtown San Diego

Free admission for all

Reserve free admission at: https://www.eventbrite.com/e/18th-san-diego-international-childrens-film-festival-tickets-364223390967

Sunday, Aug. 14, 2022

1:00 PM - 3:00 PM

Digital Gym Cinema

@Media Arts Center San Diego

Park & Market Building Downtown San Diego

THIS PROGRAM IS SOLD OUT

 

Sunday, July 24 2022

Comic-Con International: San Diego 2022

San Diego Convention Center

Room 9AB

Program #1

10:00 AM - 11:00 AM

The Hot Air Balloon

Justin Meckes (A) (USA)

Chasing a Dream

Christina Demenshina (A) (Russia)

Finally, I Found You

Young Son (A) (USA)

Underwater

Beatriz Rosa (A) (Portugal)

Colourful Feathers

Maribel Suarez (A) (Mexico)

Cool for You

Sherene Strausberg (A) (USA)

Ellie

Ella Rees/Mortada Gzar (A) (USA)

The Jungle Tale - An Ordinary Life Until...

Henry Zhinin (A) (USA)

A Snowy Surprise

Hannah Lane (A) (UK)

Morris Morose

Maureen Miller (A) (USA)

Saaa-winggg

Maureen Miller (A) (USA)

Program #2

11:00 AM - 12:00 PM

The Birch Forest

Katrina Westin (A) (Canada)

Dani Bowman Presents

Dani Bowman (A) (USA)

Taffy the Pink Hippopotamus

Artie E. Romero (A) (USA)

Bad Bugs

Bryn Wright (A) (USA)

Duet

Yadid Licht (A) (USA)

Program #3

12:00 PM - 1:00 PM

Blue Cooler

Laura Margulies (A) (USA)

Milk

Celia Jaspers (L) (New Zealand)

Mimi's Good Night

Jackie Ross (A) (USA)

Representation Matters

Olivia Baylor (A) (USA)

Dear Mrs. President

Ana Maria Medici/Wyatt Hall/Luke Snedecor (A) (USA)

The Amazing Adventures of Awesome

Allison Brownmoore (A) (UK)

I Matter Because

Hailey Wimmer Johnston (L/A) (USA)

Bane of the Beasts/Lucky

Alexis Wong (A) (USA)

Program #4

1:00 PM - 2:00 PM

The Wishing Well

Rod Maxwell (L) (USA)

First Love

Beatrice Woo/Ashley Rose Finch (L) (Canada)

No Monsters Allowed

David Burgis (A) (USA)

Grounded

Kelly Pancho (A) (USA)

Program #5

2:00 PM - 3:00 PM

Eldest Daughter

Kimberly Mendiola Leon (D) (USA)

Bucket Hat!

Demetrios Tzamaras (A) (USA)

Garden Spells

Jordan Wilson (L) (USA)

Lone Pine

Jeremy Lee Camp (L) (USA)

Treasures Beneath My Tree

Alexandra Cena (L) (USA)

Agricola 7101

Ivy Tucker (D) (Australia)

Gotcha Day

Keith Bress (A) (USA)

Program #6

3:00 PM - 4:00 PM

Stand Tall

Jessica Bouyer (L) (USA)

Cracked

Mahmut Tas (L) (Turkey)

My Grandma Matilde

Miguel Anaya Borja (A) (USA)

A Few Past Festival Favorites

Misc. (A, L) (Global)

Program #7

4:00 PM - 5:00 PM

Korridor

Marie-Pierre Boniol/Walter Boniol (L) (Germany)

Sister Song

Olivia Penniston-Bird (L) (Australia)

Polar Bears Bear Boredom

Koji Yamamura (A) (Japan)

Monkey Domino

Ulf Grenzer (A) (Germany)

Naomi

Ella Deutsch (L) (Israel)

Saturday, Aug. 13

San Diego Central Library - Downtown

Free Admission

Program #8

10:00 AM - 11:00 AM

The Hot Air Balloon

Justin Meckes (A) (USA)

Chasing a Dream

Christina Demenshina (A) (Russia)

Finally, I Found You

Young Son (A) (USA)

Underwater

Beatriz Rosa (A) (Portugal)

Colourful Feathers

Maribel Suarez (A) (Mexico)

Cool for You

Sherene Strausberg (A) (USA)

Ellie

Ella Rees/Mortada Gzar (A) (USA)

The Jungle Tale - An Ordinary Life Until...

Henry Zhinin (A) (USA)

A Snowy Surprise

Hannah Lane (A) (UK)

 

Program #9

11:00 AM - 12:00 PM

The Birch Forest

Katrina Westin (A) (Canada)

Taffy the Pink Hippopotamus

Artie E. Romero (A) (USA)

Bad Bugs

Bryn Wright (A) (USA)

Duet

Yadid Licht (A) (USA)

Morris Morose

Maureen Miller (A) (USA)

Saaa-winggg

Maureen Miller (A) (USA)

Program #10

12:00 PM - 1:00 PM

Blue Cooler

Laura Margulies (A) (USA)

Milk

Celia Jaspers (L) (New Zealand)

Mimi's Good Night

Jackie Ross (A) (USA)

Representation Matters

Olivia Baylor (A) (USA)

Dear Mrs. President

Ana Maria Medici/Wyatt Hall/Luke Snedecor (A) (USA)

The Amazing Adventures of Awesome

Allison Brownmoore (A) (UK)

I Matter Because

Hailey Wimmer Johnston (L/A) (USA)

 

Program #11

1:00 PM - 2:00 PM

First Love

Beatrice Woo/Ashley Rose Finch (L) (Canada)

Stand Tall

Jessica Bouyer (L) (USA)

Generation Impact: The Coder

Samantha Knowles (D) (USA)

Generation Impact: The Scientist 

Stephanie Wang-Breal (D) (USA)

 

Program #12

2:00 PM - 3:00 PM

Eldest Daughter

Kimberly Mendiola Leon (D) (USA)

Bucket Hat!

Demetrios Tzamaras (A) (USA)

Garden Spells

Jordan Wilson (L) (USA)

Lone Pine

Jeremy Lee Camp (L) (USA)

Treasures Beneath My Tree

Alexandra Cena (L) (USA)

Agricola 7101

Ivy Tucker (D) (Australia)

 

Program #13

3:00 PM - 4:00 PM

Cracked

Mahmut Tas (L) (Turkey)

Grounded

Kelly Pancho (A) (USA)

No Monsters Allowed

David Burgis (A) (USA)

Bane of the Beasts/Lucky

Alexis Wong (A) (USA)

My Grandma Matilde

Miguel Anaya Borja (A) (USA)

 

 

Program #14

4:00 PM - 5:00 PM

Gotcha Day

Keith Bress (A) (USA)

Korridor

Marie-Pierre Boniol/Walter Boniol (L) (Germany)

Sister Song

Olivia Penniston-Bird (L) (Australia)

Polar Bears Bear Boredom

Koji Yamamura (A) (Japan)

Monkey Domino

Ulf Grenzer (A) (Germany)

Naomi

Ella Deutsch (L) (Israel)

 

 

Sunday, Aug. 14

Digital Gym Cinema

at Media Arts Center San Diego

Park & Market Building

Downtown San Diego

Free Admission

Program #15 - For Ages 12 and older

1:00 PM - 3:00 PM

THIS PROGRAM IS SOLD OUT

Sea Souls

Angelina Chang (A) (USA)

Red Earth

Michael Kenny (A) (Australia)

Riley

Jennifer Michele (L) (USA)

A Conversation with E

EsaBella Anna Karena Strickland, Taylor Mitchell, Skylar A (L) (Canada)

Letters from Brianna

Ian Phillips (D) (USA)

Down Seafaring Way

Roxy Morris, Sophia Lee, Shiva Kansagara, Meia Voss (L) (USA)

Blue

Kyle Lawrence (L) (USA)

Out of the Dark: Raven

Sarah Klein, Tom Mason (D) (USA)

Generation Impact: The Coder

Samantha Knowles (D) (USA)

Generation Impact: The Scientist 

Stephanie Wang-Breal (D) (USA)

Lift

Dana Koops (L) (USA)

Winter Magic.jpeg
Taffy_the_Pink_Hippopotamus_TM__2021_Tara_Miller0006.jpeg
Treasures 2.jpeg
sawinng 2.jpeg
Monkey Domino.jpeg
Korridor.jpeg
Lucky.jpeg
Deep Fears.jpeg
Ellie.jpeg
Finally I Found You.jpeg
Raven9.jpeg
A concersation with E.jpeg
conversation with e.jpeg
Lift 1.jpeg
Lift 3.jpeg
Representation.jpeg
Duet.jpeg
Colrfull feathers.jpeg
Garden Spells.jpg
Grounded.jpg
Hot Air Balloon poster.jpeg
Blue Cooler.jpeg
Amazing Adventures.jpeg
First Love 3.jpg
Gotcha Day.jpeg
badbugs-bryn.jpeg
A Snowy Surprise.jpg
Coder.jpeg
Cool for you.jpeg
Cave Ablaze.jpeg
Bucket_Hat.jpg
Cosmo 1.jpeg